Haqqımda

NURİDƏ ATƏŞİ

Dr. phil. / Phd

CV Nuridə Atəşi

Nuridə Gadirova 1982’den 1985’e Bakü’de Kültür ve Sosyal Eğitim Koleji’nde okudu. Daha sonra 1985-1989 yılları arasında Bakü’de “Kültür ve Sanat Üniversitesi” nde okudu ve kültür çalışmalarında diploma ile mezun oldu. 2001 yılında Moskova Üniversitesi Kültür ve Sanat Üniversitesi’nde doktorasını aldı.

Şiirleri erken yazdı. 1983’te Nizami Gencevi’nin (1141-1209) 850. yıldönümü için bir Grand Prix kazandı ve 1985’te şair S. Vurgun’un eserleriyle okuma yarışmasında birincilik ödülü kazandı. Feminist ve erotik şiirlerin yanı sıra sosyo-eleştirel yorumlar ile açık ve liberal yönelimi, Azerbaycan’ın hiyerarşik toplumunda bir yayın yasağına yol açtı. Atşşi (“Fiery”) takma adı altında metinler ve şiir yayınladı.

Eserleri, Azerbaycan’daki kadınların durumu, güç ve iktidarın katı ataerkil tahakkümü, bireysel özgürlük eksikliği ve Dağlık Karabağ üzerindeki çatışmalar.

Yazıyor, yazar, araştırıyor ve tercüme ediyor. Eserleri, Azerice, Almanca, İngilizce, Farsça, Rusça ve Türkçe olarak yayınlanmıştır. Nuridə Atşi, diğer çalışmalarını da Azerbaycan’ın en yüksek edebi medya ödülü olan “Altın Kalem” ödülüne layık gördü. Şimdiye kadar 18 kitap yayınladı. Şiirlerinden bir kısmı, Alman antolojisine “Prosa und Lyrik unserer Zeit” (Karin Fischer Verlag tarafından yayınlanmıştır) dahil edilmiştir. Eserleri Leipzig Ulusal Kütüphanesi tarafından kataloglanmıştır. Nuridə Atşi, başlangıçta Almanya’da Azerbaycan Kültür Gencevi Enstitüsü olarak adlandırılan Kafkasya Araştırma Enstitüsü başkanıdır. 2011 yılından beri uluslararası yazar derneği üyesidir.